sobota, 9 lipca 2011

Żywopłoty-cz.1

Sadzenie przez folię
Przed posadzeniem żywopłotu należy rozłożyć płachtę folii na ziemi i przycisnąć ją kamieniami lub cegłami.W oznaczonych miejscach należy przeciąć folię na krzyż i przez wycięte otwory wsadzić rośliny.Płachtę trzeba przysypać zmieloną korą i zwiędłymi liśćmi.
Folia hamuje rozwój chwastów, zimą chroni korzenie przed mrozem, a latem zmniejsza parowanie.
Łatwy wybór
Jeśli chcemy,aby żywopłot rósł szybko, był wysoki, zimozielony, a także łatwy do utrzymania, należy posadzić cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) odmiany Green Hedger lub żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) odmiany Atrovirens.
Młode okazy najlepiej kupić w marcu i posadzić je w odstępach co pół metra.Nie będą potrzebowały dodatkowych podpórek.
Młody żywopłot trzeba nawozić powierzchniowo co roku w lutym, a także przycinać raz na rok w okresie od lipca do września.
Równie mało wymagające są żywopłoty z buków i grabów( których zbrązowiałe liście utrzymują się dłużej na drzewach) oraz cisów.Początkowo cisy rosną wolno,ale po kilku latach tempo wzrostu się zwiększa.
Barwna zasłona prywatności
Kwitnący na żółto berberys (Berberis x stenophylla),który osiąga w ciągu sześciu lat wysokość około 2-2,5metra, jest efektownym, zimotrwałym krzewem, doskonale odgrywającym rolę skutecznej zasłony przed całym światem.
Podobną funkcję może pełnić Escallonia rubra var.macrantha -krzew,który najlepiej rośnie w klimacie łagodnym.Ma on jasne, różowo-czerwone kwiaty i osiąga wysokość około2-3 metrów.
Jeśli chcemy, aby rośliny tworzące żywopłot zrzucały liście na zimę, można posadzić jedną z odmian pigwowca okazałego (Chaenomeles speciosa) o czerwonych, różowych lub białych kwiatach.
Zarówno berberys, Escallonia, jak i pigwowiec wymagają przycinania raz na rok tuż po przekwitnięciu.
Natomiast intruza, który chciałby wejść do środka, z pewnością odstraszy żywopłot z gęstych , ciernistych krzewów tarniny, głogu, ostrokrzewu lub ognika. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz