wtorek, 21 czerwca 2011

Jukka gwatemalska (Yucca elephantipes)

Ojczyzną tej popularnej rośliny doniczkowej jest Meksyk i Gwatemala.Pnie jukki sprowadza się z Gwatemali, a następnie tnie nz kawałki, sadzi w doniczkach i uprawia w szklarniach ogrodniczych, skąd trafiają do sprzedaży.
Jukki sprzedawane są w dwóch formach-jako sadzonki pędowe lub sadzonki wierzchołkowe.Sadzonki pędowe otrzymuje się z pociętego pnia rośliny matecznej.Mają one gruby pień i pióropusz liści na wierzchołku lub pędzie bocznym.Sadzonki wierzchołkowe pozyskuje się z wierzchołków pni lub pędów bocznych roślin matecznych.tego typu sadzonki charakteryzują sie okazałym pióropuszem liści i dość mało widocznym pniem.
Liście jukki są sztywne, lancetowate, z ostrymi brzegami i końcami, niezbyt efektowne.Natomiast wyjątkowo piękne są wysokie, wyrastające szczytowo kwiatostany białych, dzwonkowatych kwiatów.
Wielkość i wzrost.
W naturalnych warunkach jukki osiągają do 14 metrów wysokości.Uprawiane w pokoju są znacznie mniejsze, a ich wysokość zależy od długości fragmentu pnia, wykorzystanego na sadzonkę.
Pióropusz liści może mieć średnicę 50-100cm.Zdrewniały pień wogóle nie przyrasta.
Sposoby ekspozycji.
Zwykle jukki są zbyt duże, aby mogły stać na parapecie, dlatego najczęściej umieszcza się je na podłodze.Są wystarczająco efektowne, aby mogły rosnąć samodzielnie, ale dobrze wyglądają również w grupie z innymi roślinami. U stóp jukki można umieścić np. pnącego fikusa, bluszcz lub filodendrona. Kilka roślin umieszczonych w jednej doniczce wygląda jak mały zagajnik.Sadząc jukki pamiętaj, że z biegiem czasu mają coraz cięższe korony,dlatego doniczki powinny mieć obciążone dno.
Podstawy pielęgnacji.
Jukka jest łatwa w uprawie.Pamiętaj jedynie o usuwaniu żółknących lub usychających liści.
Dobrze rośnie w zwykłej ziemi.Jeśli rośliny mają zbyt dużą bryłę korzeniową, przesadza się ją wiosną.
Jeśli doniczka jest już zbyt duża na przesadzenie, usuń wierzchnią warstwę podłoża na głębokość 4 cm i zastąp ją świeżą ziemią.
Podlewanie i nawożenie.
Jukki podlewa się obficie, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie na głębokość 2 cm.Nadmiar wody należy usunąć z podstawki.Latem nawadnia się je 2-3 razy w tygodniu,jesienią i zimą co 10 dni.
Latem jukkę należy zasilać rozcieńczonym nawozem raz na dwa tygodnie.Regularne zraszanie liści zapobiega porażeniu przez przędziorki.
Stanowisko.
Jukka lubi pełne światło i przez cały rok preferuje ciepłe, słoneczne stanowisko.Latem rośliny można wynieść na zewnątrz, ustawiając je w miejscu dobrze nasłonecznionym.
Jukka dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, ale zimą, w okresie spoczynku, potrzebuje chłodu-najlepiej czuje się w temperaturze ok.10 stopni C.
Infekcja grzybowa.
Szary nalot na liściach może oznaczać chorobę grzybową.Roślinę należy ustawić w przewiewnym miejscu, usunąć z liści nalot i przez pewien czas ograniczyć podlewanie.
Tarczniki.
Brązowe,tarczowate owady na spodniej stronie lisci to tarczniki.Można je usuwać pojedyńczo pałeczką kosmetyczną lub opryskać odpowiednim insektycydem systemicznym.
Żółknięcie liści.
Może być spowodowane niedostatkiem światła. Delikatnie usuń żółte liście, a następnie przestaw roślinę w jaśniejsze miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz